Google Arama

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1289
mod_vvisit_counterDün4195
mod_vvisit_counterBu Hafta16903
mod_vvisit_counterSon Hafta16781
mod_vvisit_counterBu Ay16903
mod_vvisit_counterSon Ay76543
mod_vvisit_counterTüm3581067

Sağlıklı Doğum Ne Zaman Olur*
Yazar Oktay Kaymak   

Sağlıklı  Doğum Zamanı Ne Zamandır?

 

Bu sorunun aslında tam bir cevabı yok ancak tıbbın tespit ettiği bazı gerçekler var. Bunları soru cevap şeklinde aşağıda açıklamaya çalıştım;

 

 

Bebeğin gelişimi doğumda tam mıdır?

 

Bebeklerin gelişimler doğumda tam değildir. Özellikle göz, beyin ve akciğer gelişimi doğumdan sonrada devam etmektedir. Ancak zamanında doğan bebeklerde doğum sonrası herhangi bir sıkıntı oluşturmayacak kadar bir gelişim söz konusudur.

 

 

Bebeğin akciğer gelişim ne zaman tamamlanır?

 

Bebeklerin akciğer gelişim süreci normalde 34. haftadan sonra tamamlanır ancak bazen 40 haftalık bir bebek bile doğum sonrasında solunumda sıkıntı duyabilir ve yenidoğan yoğun bakım hizmetine gerek duyabilir.

 

 

Akciğer gelişimini doğum öncesi anlamak mümkün mü dür?

 

Evet, ancak bu test için bebeğin yaşadığı yer olan anne karnından bir iğne ile sıvı örneği alınmalı ve incelenmelidir. Dolayısı ile çok da masum bir test değildir. Yani rutin her gebeye yapılan bir test değildir. Bazen doğum kararı almakta zorlanılan durumlarda amnion sıvı örneği alınıp incelenebilmekte ve akciğer gelişimi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

 

 

Bebeklerin akciğer gelişimi ne zaman tamamlanır?

 

Doğum sonrası 8. yaş civarlarında insan akciğer gelişimi tamamlanmaktadır.

 

 

Normal doğum zamanı nasıl hesaplanır?

 

Anne adaylarının son adet tarihlerinin ilk gününe göre yapılan hesaplama hemen tüm kadın doğum doktorlarının kullandığı en yaygın gebelik hastası hesaplama yöntemidir.

 

Bu yönteme göre gebeliğin tahmini 40. haftası hesaplanır ve anne adayına doğum tarihi olarak verilir. Aslında bu biraz yanlışlığı da beraberinde getirmektedir. Çünkü gebelikler 42. haftaya kadar devam edebilmektedir.

 

Burada önemli olan 40 haftadan sonra gebelik takibinin 3 günde bire düşmesi yani sıklaşmasıdır. Ancak 42. gebelik haftasından sonra takip diye bir durum yoktur. Hemen doğum başlatılmalıdır.

 

 

İsteğe bağlı sezaryenler ne zaman yapılmalı?

 

Bu durum beraberinde bazı sıkıntıları da getirmektedir. Çünkü ne kadar geç doğum olursa o kadar bebek gelişimi ileri gitmektedir. Bu nedenle faydalıdır. Ancak genel olarak bu durumlara yaklaşım 38. gebelik haftasının bitmesi ve 39. haftaya girilmesidir.

 

Burada kararı gebeliği takip eden doktor almalıdır.

 

 

 

 

Normal doğum başlamaz ise ne yapılır?

 

Beklenen doğum tarihinin geçmesi yani gebeliğin 40. haftasına girmesi sonrasında yaklaşım gebeliğin 3 günde bir ultrasonografik inceleme ve NST testi ile yakın takibe alınmasıdır.

 

Bu takiplerde herhangi bir anormallik görülürse ki en sık görülen anormallik bebeğin suyunun azalmasıdır. Bu durumda doğum sancısı verilerek doğum başlatılmaya çalışılmalıdır.

 

 

 

 

Doğum sancısı nasıl verilir?

 

Doğum sancısı denilen şey aslında anne adaylarının kendi vücutlarının normalde ürettiği hormon olan oksitosin denen kimyasal maddenin belirli bir dozajda yavaş yavaş damardan verilmesidir.

 

Bu durumda rahim yavaş yavaş kasılmaya başlayacak ve bebeği aşağı doğru itecektir. Bu gelişmeler sonucunda annede doğum ağrıları başlayacak ve rahim ağzı açılacaktır.

 

Eğer anne ve bebekte herhangi bir anormallik olmaz ise  ( bebeğin kalp atışlarının azalması veya doğum kanalına sıkışması gibi…) normal doğum meydana gelecektir.

 

 

 

 

Doğum sancıları hep ağrılı mı olur?

 

Doğum ağrıları bayanın daha önce karşılaşmadığı boyutta fazladır. Ancak epidural anestezi ile bu durum aşılabilmekte ve ağrısız doğum meydana getirebilmektedir.

 

 

Her doğumda dikiş olur mu?

 

Genellikle ilk doğumlarda anne doğum kanalının kontrolsüz bir şekilde yırtılmaması için biz doktorlar tarafından vajen ve dış bölgesine epizyotomi denen kesi uygulanır.

 

Aslında  ilk doğumda vajen uygunsa yapılmayabilir, ancak genellikle uygulanır. Bu kesi ikinci veya üçüncü doğumlarda genellikle  yapılmamaktadır.

 

 

 
Domain